Näytöt - Lourun verkkokauppa

Näytöt

Näytöt kotitoimistoon, opiskeluun ja pelaamiseen: Full HD-, QHD- ja 4K-näyttöjä sekä USB-C-telakkanäyttöjä, joihin kannettavan voi kytkeä yhdellä johdolla. Suttu-Parta suosittelee näyttöjämme – katso video Instagramista. Alla olevasta oppaasta näet, miten valitset sopivan koon, tarkkuuden ja liitännät.

Siirry tulosluetteloon

Suodattimet

10 tuotetta
Sarakeruudukko

AKtiiviset suodattimet:

Sarakeruudukko

Suodata

AKtiiviset suodattimet:

  • Lenovo L16 16" WUXGA 60 Hz USB-C -mobiilinäyttö

    Lenovo L16 16" WUXGA 60 Hz USB-C -mobiilinäyttö

    €189,99 EUR
  • Dell Pro 27 Plus P2725HE 27" Full HD 100 Hz USB-C 90 W RJ45 -näyttö

    Dell Pro 27 Plus P2725HE 27" Full HD 100 Hz USB-C 90 W RJ45 -näyttö

    €289,99 EUR
  • Dell Pro 27 E2726DS 27" QHD 100 Hz -näyttö

    Dell Pro 27 E2726DS 27" QHD 100 Hz -näyttö

    €229,99 EUR
  • Dell Plus S2725DC 27" QHD 144 Hz USB-C 65 W -näyttö

    Dell Plus S2725DC 27" QHD 144 Hz USB-C 65 W -näyttö

    €294,99 EUR
  • Samsung ViewFinity S37D800E 37" 4K 60 Hz -näyttö

    Samsung ViewFinity S37D800E 37" 4K 60 Hz -näyttö

    €519,98 EUR
  • Samsung ViewFinity S34C652 34" kaareva monitori

    Samsung ViewFinity S34C652 34" kaareva monitori

    €419,99 EUR
  • Samsung ViewFinity S32D604U 32" QHD 100 Hz USB-C 90 W -näyttö

    Samsung ViewFinity S32D604U 32" QHD 100 Hz USB-C 90 W -näyttö

    €349,99 EUR
  • DELL PRO 24 PLUS P2425HHF monitori

    DELL PRO 24 PLUS P2425HHF monitori

    €179,99 EUR
  • Lenovo G27q-30 27" QHD 165 Hz -pelinäyttö

    Lenovo G27q-30 27" QHD 165 Hz -pelinäyttö

    €299,99 EUR
  • AOC 24B3CF2 23,8" Full HD USB-C 65 W -näyttö

    AOC 24B3CF2 23,8" Full HD USB-C 65 W -näyttö

    €169,99 EUR

Näin valitset sopivan näytön

Hyvä näyttö tekee työpäivästä mukavamman ja antaa lisää tilaa ikkunoille. Valintaan vaikuttavat eniten koko, tarkkuus, virkistystaajuus ja liitännät. Tässä oppaassa käymme ne läpi arkikielellä.

Koko ja tarkkuus: FHD, QHD vai 4K?

Full HD (1920 × 1080) on riittävä 22–24-tuumaisessa näytössä. 27-tuumaisessa näytössä QHD (2560 × 1440) antaa terävämmän kuvan ja enemmän työtilaa, jolloin esimerkiksi taulukko ja selain mahtuvat sujuvasti vierekkäin. 4K (3840 × 2160) sopii 32-tuumaisiin ja suurempiin näyttöihin sekä kuvien ja videoiden käsittelyyn. Leveä, kaareva 34-tuumainen näyttö korvaa monelle kahden näytön työpisteen.

Virkistystaajuus (Hz)

Perinteinen 60 Hz riittää toimistotöihin. 100 Hz tekee hiiren liikkeistä ja vierityksestä sulavampia, ja se on yleistynyt myös toimistonäytöissä. Pelaamiseen kannattaa valita 144–165 Hz:n näyttö, kuten Lenovo G27q-30 (QHD, 165 Hz).

USB-C ja yhden johdon telakointi

USB-C-näyttö on kätevä kannettavan käyttäjälle: yhdellä johdolla kulkevat kuva, virta ja usein myös USB-portit ja verkkoyhteys. Esimerkiksi Dell Pro 27 Plus P2725HE lataa kannettavaa enintään 90 W:n teholla ja tuo samaan johtoon verkkoliitännän. Kun tulet etätyöpäivän jälkeen kotiin, kytket vain yhden johdon, ja kone latautuu ja näyttö, hiiri ja näppäimistö ovat käytössä. Tarkista, että koneesi USB-C-portti tukee kuvansiirtoa (DisplayPort Alt Mode) ja että näytön latausteho riittää koneelle. Jos näytössä ei ole USB-C:tä, voit käyttää Työpisteen tarvikkeista löytyvää telakkaa.

Liitännät ja kaiuttimet

Katso, millä kaapelilla kytket koneesi näyttöön: HDMI ja DisplayPort ovat yleisimmät, ja USB-C on kätevin kannettavalle. Osassa näytöistä on myös USB-portit näppäimistölle, hiirelle ja muistitikulle, jolloin ne voi jättää kiinni näyttöön. Kaiuttimet löytyvät vain osasta näytöistä, ja ne riittävät lähinnä palavereihin ja taustamusiikkiin. Jos haluat paremman äänen, käytä kuulokkeita tai erillisiä kaiuttimia.

Säädettävyys

Korkeussäädettävä jalusta auttaa asettamaan näytön silmien korkeudelle, mikä keventää niskan kuormitusta. Jos luet pitkiä dokumentteja tai koodia, valitse näyttö, jonka voi kiertää pystyasentoon, kuten Dell Pro 27 E2726DS. VESA-kiinnityksellä näytön saa myös näyttövarteen tai seinälle.

Mobiilinäyttö

Kevyt mobiilinäyttö kulkee kannettavan mukana ja antaa toisen näytön esimerkiksi mökille tai työmatkalle. Lenovo L16 kytketään USB-C-kaapelilla, eikä se tarvitse omaa virtalähdettä.

Energiamerkintä

Jokaisella näytöllä on EU:n energiamerkintä, jonka luokka on A–G. Merkinnästä näet myös näytön tehonkulutuksen. Isompi ja tarkempi näyttö kuluttaa yleensä enemmän sähköä, joten vertaa merkintöjä saman kokoluokan näyttöjen kesken. Sopivan koneen näytön rinnalle löydät uusista ja kunnostetuista tietokoneista.

Usein kysyttyä

Voiko kannettavan ladata näytön USB-C-kaapelilla?

Kyllä, jos näytössä on virransyöttöä tukeva USB-C. Esimerkiksi Dell Pro 27 Plus P2725HE lataa enintään 90 W:lla ja Dell 27 Plus S2725DC enintään 65 W:lla; tehokkaampi kone voi tarvita oman laturinsa.

Vastaus perustuu: Dell: Pro 27 Plus USB-C Hub Monitor P2725HE · Dell: Plus 27 QHD USB-C Monitor S2725DC
Mitä yhden johdon telakointi tarkoittaa?

Samalla USB-C-kaapelilla koneelle kulkevat kuva, lataus, näytön USB-portit ja verkkoyhteys. Esimerkiksi Dell P2725HE:ssä ja Samsung ViewFinity S32D604U:ssa on RJ45-verkkoliitäntä tätä varten.

Vastaus perustuu: Dell: Pro 27 Plus USB-C Hub Monitor P2725HE · Samsung: ViewFinity S6 LS32D604UEUXXE
Onko kaikissa näytöissä USB-C?

Ei. Esimerkiksi Dell Pro 27 E2726DS:ssä ja Samsung ViewFinity S37D800E:ssä ei ole USB-C:tä, vaan kone kytketään HDMI- tai DisplayPort-kaapelilla.

Vastaus perustuu: Dell: Pro 27 QHD Monitor E2726DS · Samsung: ViewFinity S8 LS37D800EAUXXE
Voiko näytön kääntää pystyasentoon?

Mallista riippuen. Dell Pro 27 E2726DS ja Samsung ViewFinity S32D604U kiertyvät pystyyn, mutta 37-tuumainen ViewFinity S37D800E ei.

Vastaus perustuu: Dell: Pro 27 QHD Monitor E2726DS · Samsung: ViewFinity S6 LS32D604UEUXXE · Samsung: ViewFinity S8 LS37D800EAUXXE
Voiko kaksi tietokonetta kytkeä samaan näyttöön?

Joissakin näytöissä kyllä. Samsung ViewFinity S32D604U:ssa on sisäänrakennettu KVM-kytkin, jolla kahta konetta voi ohjata samalla hiirellä ja näppäimistöllä.

Vastaus perustuu: Samsung: ViewFinity S6 LS32D604UEUXXE
Mitä energialuokka kertoo?

EU:n energiamerkintä kertoo näytön energialuokan ja tehonkulutuksen. Esimerkiksi AOC 24B3CF2:n energialuokka on E ja Dell P2725HE:n D.

Vastaus perustuu: EPREL: AOC 24B3CF2 · EPREL: Dell P2725HE